Kahvenin Hikayesi

   Bazı özel iklimlerin yegane gelir kaynağı, yüzyıllardır ticaretin en önemli unsurlarından biridir. Acı, tatlı, sıcak, soğuk, aromalı, yoğun, ince çekilmiş, özenle kavrulmuş cinsleri vardır ve kırk yıllık hatırı... İşte kahvenin öyküsü ve yanına en çok yakışan lezzetler.


       Günün birinde Güney Etiyopya'da Hıristiyan manastırlarında yaşayan keşişler besledikleri keçilerin bir bitkinin tohumlarını yedikten sonra daha hareketli olduklarını görüp bu bitkiyi pişirip içmeye başlarlar.

       Günümüzde bir sosyalleşme aracı olan, kimilerinin her sabah kendine gelebilmek için ihtiyaç duyduğu kimilerinin de üstlerinde adları yazılı karton bardaklara aşırı düşkün olmasını sağlayan ritüelin temelleri işte böylece atılmış olur! Evet, ilk kahve tiryakileri olan keçilere çok şey borçluyuz ve onlar sayesinde keşfettiğimiz bu lezzetten inatla vazgeçemiyoruz. Kahve yapımına yönelik ilk bilgiler 10. yüzyılda Arap Yarımadası'nda yaşayan bir doktor olan Rhazes'e uzansa da kullanımın

       M.S. 575 yılına kadar uzandığı düşünülüyor; Etiyopya'da yetişen Coffea Arabica'dan sonra ağaç türleri çeşitlenmiş ve Yemen'de başlayan üretimle kahve, sosyal ve ekonomik hayatta oldukça önem kazanmış. Yemen'den İslam gezginleriyle birlikte İran, Mısır ve Anadolu'ya kadar gelen bağımlılık 15. yüzyıldan itibaren İstanbul'da yaygınlaşmış ve Venedikli tüccarlar tarafından Avrupa'ya taşınmış.


» Kahve Ağacı
» Kahve Çeşitleri
scroll up